Portal - Dobra
polski Czwartek - 17 lutego 2022      Historia jest naszą pasją.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gruszowiec
Jurków
Dobra
Stróża
Półrzeczki
Skrzydlna
Chyszówki
Porąbka
Wilczyce
Przenosza
Wola Skrzydlańska

GRUSZOWIEC

Położenie
Gruszowiec to niewielka wioska położona na przełęczy rozdzielającej stoki Ćwilina i Śnieżnicy, przez którą biegnie droga krajowa nr 28. Drogą tą dojeżdżamy z Dobrej do Mszany Dolnej lub odwrotnie w kierunku Limanowej i do Nowego Sącza. Średnie wzniesienie wynosi 607 m n. p. m. W czasie podróży można oglądać rozległą panoramę na Dobrą, Chyszówki, część Jurkowa oraz szczyty Łopienia i Mogielicy. Zimą i jesienią można zaobserwować zjawisko inwersji. W czasie podróży należy zachować ostrożność - szczególnie zimą ze względu na długi, ostry zjazd, zakręty, niespodziewane oblodzenia i zawieje śnieżne. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami tworzącymi powierzchnię zrównania oraz łagodnymi stokami, przedzielonymi wąską doliną biegnącą ze wschodu na zachód.

Historia
Nazwa Gruszowiec po raz pierwszy została wymieniona w 1618 r.
W czasie II Wojny Światowej Gruszowiec stał się miejscem działań partyzantów, którzy urządzali zasadzki na hitlerowskie kolumny transportowe. Na pograniczu wsi Gruszowiec i Dobra, podczas okupacji istniał kamieniołom, z którego wydobywano kamień służący do utwardzania dróg m. in. obecnej drogi krajowej nr 28.

Warto zobaczyć
-Kapliczka na pograniczu wsi Kasina Wielka i Gruszowiec
Miejsca pamięci narodowej
-Obelisk na skraju wsi, wzniesiony w 1968 r., upamiętniający krwawą pacyfikację na bezbronnej ludności wsi w dniu 1 listopada 1944 r. Spalono wówczas żywcem 33 osoby, w tym kobiety i dzieci.
Placówki oświatowe


Atrakcje turystyczne
Największą atrakcją są przepiękne widoki pobliskich gór. Z Przełęczy Gruszowiec można się wybrać na spacer do leżącego na stoku Śnieżnicy Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno - Rekreacyjnego, który należy do Gminy Kasina Wielka. Kiedy już jest się na Śnieżnicy nie można nie obejrzeć przepięknego Rezerwatu Drzew Bukowych, w którym znajdują się 140-letnie okazy.

Interaktywna Polska
Webmaster: Adrian Cieślik