Portal - Dobra
polski Czwartek - 17 lutego 2022      Historia jest naszą pasją.
Strona główna / 650lecie - kronika
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kronika


Jak powszechnie wiadomo, rok 2011 jest dla naszej gminy rokiem WIELKIEGO JUBILEUSZU 650-lecia wsi i parafii w Dobrej. Obie one są tworem roku 1361. W związku z tym chciałbym przedstawić najważniejsze wydarzenia w ciągu całego tego roku w Dobrej. Chciałbym, aby ważne rzeczy zostały zachowane dla potomnych. I tak:

28.10.2010r. Proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej, ks. kanonik Zbigniew Smajdor, podczas odpustu parafialnego na św. Szymona i Judy Tadeusza zainaugurował rok jubileuszowy w Dobrej. Polecił wówczas opiece Matki Bożej całą parafię.

28.11.2010r. Od tej pierwszej niedzieli adwentu rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej po domach w Dobrej, Gruszowcu i Porąbce. Jest to troska ks. proboszcza o to, by w roku jubileuszowym każda rodzina zawierzyła się Maryi.

16.01.2011r. W ramach obchodów roku jubileuszowego w Dobrej wystąpił z koncertem kolęd Chór Chłopięcy: Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni. Jest to chór powstały w 1987 roku z inicjatywy obecnego dyrygenta, ks. Stanisława Adamczyka. Wykonuje wszechstronny repertuar sakralny oraz Negro Spiritual i standardy współczesnej muzyki rozrywkowej. Jest znany w większości krajów Europy, głównie z udziału w rozlicznych przeglądach muzyki chóralnej, gdzie zajmuje wysokie miejsca i zdobywa nagrody. Chór ten miał nawet swój występ przed papieżem Janem Pawłem II w Rzymie. Drugim dyrygentem chóru jest Bożena Wojciechowska. [Zamieszczam tu kilka zdjęć z tego koncertu, dziękując tym samym księdzu Tomaszowi Szurze, wikaremu z Dobrej, za ich udostępnienie].

              

        

30.01.2011r. W kościele w Dobrej zostały wystawione przez rabczańską grupę gwarową Robcusie tradycyjne jasełka. Było to kolejne wydarzenie roku jubileuszowego w naszej parafii oraz okazja do dobrego rozpoczęcia ferii zimowych. Grupa Robcusie to zespół dziecięcy, promujący oryginalny taniec i śpiew Podhala, dawne tradycje folklorystyczne i kulturę współczesną. Historia kapeli sięga czasów przedwojennych. Już wtedy śpiewały w niej d
zieci ze szkoły powszechnej. Zespół założono w 1935 roku, a w 1960 (wraz z reaktywacja rabczańskiego Oddziału Związku Podhalan) utworzono na nowo. W 1974r. przyjął on nazwę Kropianka. Wrócił do nazwy Robcusie w 1998 roku, kiedy to kierownikiem została pani Dorota Majerczyk. Od 2004 (5) roku grupę prowadzi Stanisław Wójciak. Robcusie uświetniają  swoimi     występami okoliczne złazy turystyczne, imprezy kulturalne, festyny, a ostatnio wpisali do swojego repertuaru msze święte. Zdjęcia (ponoć jedyne) znajdują się [tutaj]

marzec/kwiecień 2011r. Gmina Dobra, z racji jubileuszu, ogłosiła kilka ciekawych konkursów. Są to:
1) GMINNY JUBILEUSZOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY pod hasłem: DOBRA ZNANA I NIEZNANA (regulamin),
2) GMINNY JUBILEUSZOWY KONKURS POETYCKI pod hasłem: DOBRA SŁOWEM MALOWANA (regulamin),
3) GMINNY JUBILEUSZOWY KONKURS PLASTYCZNY pod hasłem: DOBRA ZA 100 LAT (regulamin), 4) GMINA DOBRA W KWIATACH 2011 (regulamin). Zachęcamy do udziału.

15.04.2011r. W ramach jubileuszu zostało zorganizowane w Kościele Parafialnym w Dobrej Dekanalne Spotkanie Młodzieży Dekanatu Tymbark. Miało ono hasło: "PRZEZ KRZYŻ DO ZMARTWYCHWSTANIA" Było to modlitewne czuwanie połączone z drogą krzyżową, liturgią Słowa i Apelem Jasnogórskim. Młodzież dobrzańska nie zawiodła i przybyła licznie, by wyciszyć się przy krzyżu przed Wielkim Tygodniem. Twórcami tego dzieła byli: Apostolska Grupa Młodzieżowa z Dobrej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Tymbarku, młodzież z Nowego Rybia, Jodłownika, Szyku, Szczyrzyca oraz innych parafii dekanatu Tymbark wraz ze swoimi księżmi opiekunami. Zdjęcia wkrótce :) [chwilowo skorzystamy z uprzejmości KSM Tymbark i podlinkujemy się do nich. Ale tylko chwilowo]. Tu jest link do strony KSM-u,gdzie jest uwiecznione to spotkanie. 

16.04.2011r. Na plebanii w Dobrej odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Jej celem było podjęcie stosownych uchwał w związku z jubileuszem. Zatwierdzono fakt, że jubileusz jest, wybrano komitet honorowy, ustalono program. Złożono kwiaty na grobach: ofiar II wojny światowej, ks. dra Edwarda Wojtusiaka, ks. prałata Władysława Taraska i prof. Leopolda Węgrzynowicza. Obiecano wydanie dwóch pozycji dotyczących naszej miejscowości: "Kultury ludowej w dolinie górnej Łososiny" ks. Wojtusiaka oraz "Wsi Dobra w powiecie limanowskim" prof. Węgrzynowicza. Ustalono również oficjalne logo imprezy.

                                                                   /oficjalne logo obchodów jubileuszu/
Uczestnicy VIII Nadz
wyczajnej 
Sesji Rady Gminy Dobra,    obradujący na plebanii w Dobrej. Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości portalu limanowa.in .

03.05.2011r. W Dobrej odbyły się uroczyste obchody 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Były to wyjątkowe obchody, bo w Gminie Dobra zorganizowane po raz 20. Połączono je z jubileuszem i dniem strażaka. O godzinie 15 miała miejsce uroczysta msza w kościele dobrzańskim, pod przewodnictwem proboszcza Dobrej, ks. Zbigniewa   Smajdora, z koncelebrą ks. Daniela Bubuli.  omilię (ze specjalnym   słowem do strażaków) wygłosił ks. Tomasz Cwenar. Po nabożeństwie uczestnicy w barwnym pochodzie, mimo deszczu,  przenieśli się do Parku im. Małachowskich, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Po przywitaniu gości przez Wójta gminy, Benedykta Węgrzyna oraz posła PiS Wiesława Janczyka z Limanowej młodzież z dobrzańskiego Publicznego Gimnazjum (pod kierunkiem p. Józefy Cierniak i p. Barbary Trojanowskiej) przedstawiła uroczystą akademię. Po niej koncert dała Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Niestety zła pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie pokazu ratowniczego strażaków OSP oraz dyskoteki. Tu jest link do strony GOK w Dobrej, gdzie znajduje się galeria zdjęć z tej imprezy
(nie mam swoich zdjęć, więc muszę się podpiąć, za co z góry dziękuję p. Dyrektor GOK-u).


20.05.2011r. Urząd Gminy w Dobrej uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą obchodom 650-lecia wsi Dobra. Znajdują się tam wszystkie informacje dotyczące patronatu, obchodów i uroczystości oraz bieżące informacje. Szczegóły pod adresem: www.650lecie.pl

05.06.2011r. W Parku im. Małachowskich w Dobrej odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Połączony został z VIII Przeglądem Form Artystycznych (organizowanym wspólnie z gminą Jodłownik). Wzięło w nim udział 29 zespołów, które przedstawiały formy taneczne i wokalne; występy solo i grupowe. Wokaliści reprezentowali: Szczyrzyc, Stróżę, Jodłownik, Dobrą, Jurków, Krasne Lasocice, Szyk i Sadek-Kostrzę. Komisja w składzie: Sławomir Żabówka, Tadeusz Michalik (przewodniczący) i Urszula Palka - Ranosz oceniała zarówno wykonanie danego utworu, elementy stroju oraz choreografii. Nagrodą - wycieczką (gdzie, to się okaże) - nagrodzonych zostało 14 wykonawców. W czasie tej imprezy rozstrzygnięto także konkursy jubileuszowe.
W Konkursie Plastycznym pod nazwą "Dobra za 100 lat" komisja w składzie: Małgorzata Podgórni, Małgorzata Smoleń, Marta Sobczak - Piętoń w kategorii DZIECI PRZEDSZKOLNE nagrodziła I miejscem Kacpra Kaletę i Magdalenę Kowalik z Dobrej. Miejsce II zajęli: Patryk Białoń, Dominik Krywoborodenko, Norbert Węglarz i Mateusz Cygal również z Dobrej. Trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Węgrzynowi, Kindze Lach, Mateuszowi Drozdowi i Agnieszce Mikołajczyk z Dobrej. W tej kategorii wyróżnione zostały prace: Adama Łaskudy, Magdaleny Kowalik, Michała Marka i Martyny Śliwy z Dobrej. W kategorii DZIECI KLAS I-III pierwsze miejsce zajęły prace: Magdaleny Toporkiewicz, Kacpra Węgrzyna, Klaudii Syktus (wszyscy z Dobrej) i Pauliny Gargól ze Skrzydlnej. Drugie miejsce zajęła Magdalena Śliwa z Dobrej, a trzecie Angelika Śliwa i Patryk Szewczyk również z Dobrej. Wyróżnione zostały pracy Gabrieli Stokłosy z Dobrej oraz Alicji i Adriana Malców z Wilczyc.
W Konkursie Poetyckim pod nazwą "Dobra słowem malowana" komisja w składzie: Zofia Śliwa, Irena Żak i Joanna Kurek przyznała następujące miejsca: w kategorii DZIECI KLAS IV-VI pierwsze miejsce Kindze Walczak z Wilczyc, drugie - Klaudii Kucharczyk z Wilczyc i trzecie - Arturowi Knapczykowi też z Wilczyc. W kategorii MŁODZIEŻ GIMNAZJALNA zwycięzcą okazał się Bogdan Marek z Dobrej, który pokonał Angelikę Wiewiórską też z Dobrej. W tej kategorii zgłoszone były tylko te dwie prace.
W Konkursie Fotograficznym pod nazwą "Dobra znana i nieznana" komisja reprezentowana przez: Stanisława Rząsę, Józefa Przybytka i Jakuba Toporkiewicza w kategorii DZIECI KLAS IV-VI pierwszym miejscem obdarowała Kingę Stokłosę ze Stróży. Miejsce drugie przypadło Sylwii Stokłosie, też ze Stróży. w kategorii MŁODZIEŻ GIMNAZJALNA pierwsze miejsce zajął Bogdan Marek z Dobrej, drugie - Agata Gąsior z Dobrej i trzecie - Tomasz Gąsior też z Dobrej. W kategorii MŁODZIEŻ SZKÓŁ ŚREDNICH pierwsze miejsce miała Anna Marek z Porąbki, a drugie Anna Spyrka ze Stróży. W kategorii DOROŚLI pierwsze i jedyne miejsce zajęła Małgorzata Świstak z Dobrej.

Jeśli chodzi o dzieci, które przecież w tym dniu świętowały swój dzień, nie zabrakło dla nich atrakcji. Mogły zobaczyć przygotowaną specjalnie adaptację baśni Braci Grimm pt. "Skrzat Titelitury" oraz wziąć udział w interaktywnej zabawie pt. "Wesołe clowny". Mogły pomalować sobie twarze, stworzyć zwierzątka z baloników oraz do woli wyszaleć się na rozłożonych kolorowych dmuchańcach.

Lipiec/sierpień 2011 r. W parku im. Małachowskich w Dobrej zorganizowane zostało PLENEROWE KINO LETNIE. Na dużym ekranie, rozwieszonym w Muszli Koncertowej zobaczyć można przez całe lato co sobotę (w czasie Wielkiego Zjazdu Dobrzan [10-17.07.2011.] codziennie) doskonałe filmy pełnometrażowe. I tak kinomaniacy mogli zobaczyć:
"PANDORUM" (02.07.)
" OPERACJĘ DUNAJ" (09.07.)
"KOBIETĘ W BERLINIE" (11.07)
"OCALONYCH" (12.07.)
"CZERWONEGO BARONA" (13.07.)
"W DOLINIE ELAH" (14.07.)
"ZODIAK" (15.07.)
"MOST DO TERABITHII" (23.07.)
"BABEL" (30.07.)
"IMPERIUM WILKÓW" (06.08.)
"KILL BILL vol.1" (13.08.)
"KILL BILL vol.2" (20.08.)
"POCAŁUNEK SMOKA" (27.08.)

09.07.2011 r. Od godziny 12 do 14 Radio Kraków, obejmujące główny patronat medialny nad Jubileuszem, przeprowadziło specjalną audycję na żywo pt. "Radio Kraków w Dobrej". Prowadziła ją redaktor Danuta Urbanik. W jej trakcie do słuchaczy mówili: Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, proboszcz parafii w Dobrej ks. Zbigniew Smajdor, prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stanisław Rząsa, Stanisława Dutka i prof. Zofia Cygal - Krupa.
O godzinie 18 na pobliskim stadionie LKS Dobrzanka Dobra rozegrano mecz towarzyski między drużyną Dobrzanki Dobra a reprezentacją Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Mecz zakończył się zwycięstwem Dobrzanki 5:1. 

10.07.2011 r. Od godziny 15 trwał w Parku im. Małachowskich Piknik Rodzinny, w czasie którego przywitaliśmy w Dobrej lato. Wystąpiły różne zespoły artystyczne, m. in. rockowy zespół
HIGHLANDERS. Od godziny 19 biesiadnicy przenieśli się na boisko Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, by od 20 do 22 bawić się przy wspaniałych piosenkach zespołu GOLEC uORKIESTRA.
W czasie tego koncertu bawiło się ponoć ok. 10 tys. ludzi. Na jego koniec wójt Gminy Dobra, Benedykt Węgrzyn zaśpiewał z "Golcami" hymn Dobrej ("Hej w Dobrej dobrze żyć"). Z Pawłem i Łukaszem wystąpiła również Sylwia Zelek ze Żmiącej k. Laskowej. Nie był to jej pierwszy raz z zespołem, gdyż w maju uczestniczyła w składzie ekipy z Milówki w programie "Bitwa na głosy". Koncert zakończył się bisami i mnóstwem autografów muzyków z Żywiecczyzny.

11.07.2011 r. Od godziny 15 trwał w restauracji Stary Młyn w Dobrej dyskusyjny panel parlamentarny. Jego gośćmi byli posłowie ziemi limanowskiej: Bronisław Dutka (PSL), Wiesław Janczyk (PiS) i Tadeusz Patalita (PO). Poruszane były problemy współczesnej Polski widziane z sejmowej perspektywy. Ukazane zostało oblicze polskiego parlamentaryzmu w ujęciu przeszłościowym, teraźniejszym i przyszłościowym.
Wieczorem od godz. 21.30 wyświetlany był w Parku w ramach Plenerowego Kina Letniego film pt. "Kobieta w Berlinie"

12.07.2011 r. O godzinie 8.30 wyruszyła piesza wycieczka krajoznawcza na pobliski Łopień (951 m.). Ponad 30 osób pod czujnym okiem licencjonowanego przewodnika górskiego, p. Stefana Bugajskiego odkryło niemal wszystkie tajemnice tej "złotej" góry (punkt widokowy, Jaskinia Zbójecka, Bagna Łopieńskie). W trakcie wycieczki opowiedziane zostały ciekawe historie i legendy związane z górą. Padło też kilka informacji o jej budowie geologicznej i roślinnej.
Po powrocie czekała kolejna atrakcja. O 15 w Starym Młynie rozpoczął się panel historyczny. Paneliści: prof. Andrzej Chwalba (UJ), prof. Mariusz Markiewicz (UJ), prof. Stanisław Sroka (UJ) i dr Maciej Korkuć (IPN) przedstawili kolejne fazy rozwoju Dobrej w kolejnych wiekach, opierając je o główne osoby, z którymi fazy te były związane. Uczestnicy mogli usłyszeć również ciekawostki, których nie słyszy się na co dzień. Była także okazja do prywatnej rozmowy z ekspertami (każdy panel zawierał przerwę na kawę) jak i na forum publicznym.
Wieczorem, w ramach Plenerowego Kina Letniego wyświetlony został w Parku im. Małachowskich film "Ocaleni".

13.07.2011 r. O godzinie 8.30 ze skweru w Jurkowie wyruszyła wycieczka krajoznawcza (ponad 30 osób) na Mogielicę (1170m.). Przewodził p. Stefan Bugajski (każda wycieczka).
Na godzinę 14 restauracja Stary Młyn przyciągnęła miłośników turystyki na panel turystyczny. Gośćmi honorowymi byli prof. Janusz Zdebski z Wszechnicy Świętokrzyskiej, dr Bernadetta Zawilińska z Katedry Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Jan Wieczorkowski z Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie oraz Jerzy Kapłon - Dyrektor COTG PTTK w Krakowie. Ich wykłady dotyczyły turystyki w aspekcie psychologii, turystyki w zakresie ogólnym oraz przedstawienia postaci prof. Leopolda Węgrzynowicza - miłośnika kultury i etnografa, propagatora turystyki górskiej. Owocem tego spotkania była obietnica dana przez Wójta - gmina przy współpracy z PTTK zorganizuje kurs przewodnika górskiego. Trzymamy za słowo.
Wieczorem Plenerowe Kino Letnie dało możliwość obejrzenia filmu "Czerwony Baron".

14.07.2011 r. Dzień mniej bogaty w atrakcje, ale nie bez nich. Rano o 8.30 przy barze na Gruszowcu zebrało się kilkanaście osób (22), by pod czujnym okiem p. Stefana Bugajskiego zdobyć Śnieżnicę (1006 m.). Po drodze mała przerwa na kawę w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym na wysokości 840 m. Kapelan Ośrodka, ks. Jan Zając nie krył zadowolenia z takich odwiedzin. Później, po wyjściu na szczyt, pamiątkowa fotografia, podziwianie widoków i krótka acz nieszkodliwa penetracja rezerwatu na Śnieżnicy. Po zejściu długa przerwa (w tym dniu nie było panelu dyskusyjnego) i o 21.30 film w parku. Tym razem wyświetlone zostało "W Dolinie Elah".

15.07.2011 r. Mimo bardzo złej pogody o godz. 8.30 na Wilczycach (os. Pieczki) kilkanaście osób (15) wyruszyło, by zobaczyć wielkie łysiny Ćwilina. Grupą, jak zwykle, dowodził p. Stefan Bugajski.
O godzinie 14 w Starym Młynie rozpoczął się panel samorządowy. Jego gośćmi byli: Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Tomasz Krupiński i Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn. Dodatkowo spotkanie uświetniły dwie "gospodynie" Dobrych. Z okazji 650-lecia do Dobrej zostali zaproszeni władcy gmin Dobra z terenu całej Polski (mamy takie aż 4). Przyjechały tylko panie: Teresa Dera - Wójt Gminy Dobra z woj. Zachodniopomorskiego oraz Barbara Wilczek - Burmistrz Miasta Dobra. Każdy z zaproszonych gości prezentował "swój kawałek podłogi". Wojewoda z Marszałkiem mówili o wojewódzkim szczeblu władzy samorządowej, Przewodniczący o powiatowym, natomiast Wójtowie (Burmistrzowie) prezentowali swoje terytoria. Każda wypowiedź była uświetniona prezentacja multimedialną.
Godzina 17 przyniosła wspaniały koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Odbył się on mimo wielkiej burzy, jaka rozpętała się nad Dobrą. Muzycy wykonali na instrumentach dętych utwory znane i mniej znane, patriotyczne, wojskowe i ludowe. Podobnie jak Golec uOrkiestra, odśpiewali z naszym Wójtem hymn Dobrej.  ORSG to jedna z najlepszych orkiestr dętych w kraju. Muzycy reprezentują wielkie umiejętności i kunszt artystyczny.
Wieczorem, mimo złej pogody i zimna, wyświetlony został film pt. "Zodiak".

16.07.2011 r. W Dobrej trwał od rana odpust ku czci M.B. Szkaplerznej. Na mszach odpustowych ks. dr Karol Dziubaczka z Limanowej głosił wielki kult maryjny. Od godziny 15 trwał natomiast do północy w Parku im. Małachowskich Jarmark Dobrzański. Wypełniony po brzegi park w Dobrej zachęcał różnymi atrakcjami. Na scenie odbywały się występy regionalnych piewców kultury, takich jak: zespół Jurkowianie, Koło Gospodyń Wiejskich z Porąbki, gawęda p. Marii Markiewicz, przedszkolaki z pokazem tańców, młodzież gimnazjalna ze specjalnie przygotowanym montażem słowno-muzycznym oraz zespół Ćwilin 2 (na obchodach 600 lecia wsi Dobra w 1961 roku koncertował zespół Ćwilin). Po tym odbyły się występy Orkiestry Dętej OSP z Dobrej.Imprezę prowadził fachowy gazda z Limanowej - p. Marian Wójtowicz. Dodatkową atrakcją był widok naszego Wójta, p. Węgrzyna w prawdziwym stroju góralskim. Imprezę uświetnił wspaniałą dyskoteką zespół Akcentt.
Podczas Jarmarku odbywały się również losowania loterii. Każdy bowiem, kto zakupił wydane przez gminę jubileuszowe publikacje (wznowione druki książek ks. Edwarda Wojtusiaka i prof. Leopolda Węgrzynowicza lub monetę: 1 dobry dukat) otrzymywał specjalny los, który brał udział w losowaniu. Do wygrania było ponad 100 bardzo atrakcyjnych nagród, od gadżetów reklamowych począwszy na sprzęcie AGD RTV skończywszy. Główna nagroda - telewizor LCD ufundował Dziennik Polski. Wygrała go p. Maria Gizicka z Dobrej.
Odbył się też konkurs wiedzy o historii Dobrej, organizowany przez Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego. Swym zakresem obejmował wiedzę z okresu 650 lat istnienia Dobrej. Na niełatwe pytania ułożone przez p. Stanisława Rząsę i p. Krzysztofa Kaczmarczyka odpowiadało 5 uczestników. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco: III miejsce - Anna Toporkiewicz z Dobrej, II miejsce - Stanisław Chochół z Dobrej, I miejsce - Adrian Cieślik z Dobrej (autor tej strony).
Ale jeśli jarmark, to nie mogło zabraknąć kramów i stoisk. Do dyspozycji gości były stoiska garncarskie, koronkarskie, pszczelarskie, z tradycyjnym strojem ludowym, spożywcze z tradycyjnymi potrawami regionalnymi oraz przygotowane przez firmę Markam z Kasinki Małej z pieczonymi kiełbaskami. Wszystkiego można było na nich spróbować - od potraw do czynności, które reprezentowały. Dla dzieci zorganizowano wesołe miasteczko. 

17.07.2011 r. Ostatni dzień wielkich obchodów przyniósł uroczystość 650-lecia parafii w Dobrej. Z tej okazji wystąpił w kościele w Dobrej bocheński chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai pod batutą założyciela, ks. Stanisława Adamczyka. Przed sumą dał on piękny koncert pieśni religijnych, na sumie natomiast uświetniał oprawę liturgii. O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja, biskup ordynariusz tarnowski, ks. dr Wiktor Skworc. Mszę z nim koncelebrowali księża rodacy dobrzańscy. Po mszy biskup przewodniczył procesji dookoła kościoła (zwyczaj odpustowy). Po mszy zorganizowano w dobrzańskim gimnazjum obiad na zakończenie obchodów. Zaproszono komitet honorowy, gości ważnych pod względem stanowiska czy urzędu i wszystkich tych, którzy wpisują się w działalność w Dobrej. Po obiedzie do szkoły przyszedł ks. biskup, któremu odśpiewaliśmy hymn dobrzański, otrzymując w zamian czułe słowo i błogosławieństwo.
Wieczorem, o godzinie 19 rozpoczął się w zabytkowym kościele w Dobrej pierwszy z czterech koncertów kameralnych. Czteroosobowa grupa smyczkowa o nazwie Marlena Qartet zaprezentowała utwory Mozarta, Bacha, Haendla, Vivialdiego, Brahmsa i kilku innych wspaniałych klasyków. 

11-17.07.2011 r. Na kompleksie boisk Orlik w Dobrej odbywały się sportowe rozgrywki pod hasłem AKTYWNE LATO. Trwały one przez cały wielki tydzień jubileuszowy od 10 rano do 22 wieczór. W ich ramach rozegrano mecze piłki nożnej, siatkowej, koszykowej i indywidualne turnieje tenisa ziemnego.

11.07.2011 r. - nadal Gmina Dobra z okazji Jubileuszu wydała dwie książki. "Kulturę ludową w dolinie górnej Łososiny" ks. Edwarda Wojtusiaka i "Wieś Dobra w powiecie limanowskim" prof. Leopolda Węgrzynowicza. Były to reprinty już istniejących pozycji o tych samych tytułach, wydanych wcześniej. Wybito też monety, tzw. dobre dukaty w nominale 1 dobry dukat. Wszystkie te wydawnictwa i monety można nabyć nadal w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrej. W trakcie uroczystego tygodnia do książek rozdawane były specjalne losy, które brały udział w losowaniach nagród podczas Jarmarku Dobrzańskiego. Do wygrania było ponad 100 nagród, od gadżetów reklamujących Dobrą do sprzętu AGD RTV.

30.07.2011 r. W zabytkowym kościele w Dobrej odbył się drugi koncert z cyklu letnich koncertów kameralnych. Tym razem limanowski chór mieszany Canticum Iubilaeum wyśpiewał pieśni wielbiące Boga, kraj i Matkę Bożą. Na koniec koncertu muzycy w liczbie 37 zaśpiewali pieść "Wszystkiego dobrego"Interaktywna Polska
Webmaster: Adrian Cieślik