Portal - Dobra
polski Czwartek - 17 lutego 2022      Historia jest naszą pasją.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wola Skrzydlańska
Jurków
Dobra
Stróża
Półrzeczki
Skrzydlna
Chyszówki
Gruszowiec
Porąbka
Wilczyce
Przenosza

WOLA SKRZYDLAŃSKA

Położenie
Wzniesienie waha się od 435 do 560 m nad poziom morza, średnie położenie nad poziom morza 497,5 m. Cały obszar wsi leży w górnym odcinku rzeki Stradomki i licznych potoków górskich - jej dopływów. Północny stok Śnieżnicy - góry (1006 m) Beskidu Wyspowego należącej do Gminy Dobra i do Gminy Mszana Dolna.

Miejsca pamięci narodowej
Obelisk - na pograniczu wsi Skrzydlna i Wola Skrzylańska usytuowany na terenie wsi Wola Skrzydlańska (pod Sępiną), upamiętnia rostrzelanie dziewięciu mieszkańców tych okolic w czasie działań wojennych (5 wrzesień 1939 r.)

Placówki oświatowe
Szkoła Filialna (podstawowa)

Atrakcje turystyczne
W zimie możliwość dojazdu do wyciągu narciarskiego na Śnieżnicy (1007 m) w Kasinie Wielkiej (około 2 km). Dogodne zbocza na zjazdy dla dzieci: sanki, treningi narciarstwa biegowego, spacery w lecie i w zimie. Polecamy wycieczki piesze i rowerowe na południe tj. szczyty Śnieżnicy (1006 m), Ćwilin (1072 m), Mogielicy (1172 m), Ciecienia (829 m) lub na północ tj. wycieczkę do Szczyrzyca, Muzeum OO. Cystersów, Diabli Kamień (ok. 390 m) i Grodzisko (540 m), wypady do siedziby administracyjnej Gminy Dobra - wsi Dobra - 10 km, siedziby Powiatu - Limanowej - ok. 20 km. Ponadto można zobaczyć rezerwat przyrody 140-letni las bukowy na Śnieżnicy.

Interaktywna Polska
Webmaster: Adrian Cieślik