Portal - Dobra
polski Czwartek - 17 lutego 2022      Historia jest naszą pasją.
Strona główna / Gmina Dobra
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gmina Dobra
Sołectwa  ]
        Gmina Dobra leży w północno-zachodniej części Powiatu Limanowskiego. Graniczy z Gminami: Jodłownik, Kamienica, Mszana Dolna, Słopnice, Tymbark i Wiśniowa. Położona jest w górzystych terenach centralnej partii Beskidu Wyspowego, ze szczytami: Mogielica (1171 m), Łopień (963 m), Ćwilin (1071 m), Śnieżnica (1007 m). Cały teren Gminy leży w zasięgu rzek Łososiny i Stradomki z licznymi dopływami i potokami górskimi. Powierzchnia Gminy wynosi 109 km2, a zamieszkuje ją 9645 osób (wg stanu na dzień 21 września 2006 r.). Składa się z 11 sołectw: Dobra, Gruszowiec, Porąbka, Jurków, Chyszówki, Półrzeczki, Wilczyce, Skrzydlna, Przenosza, Wola Skrzydlańska i Stróża. Urząd Gminy mieści się we wsi Dobra.

    Na terenie Gminy Dobra wyróżnić można dwie grupy etnograficzne: Zagórzan i Lachów od Dobrej. Zagórzanie zasiedlają okolice Chyszówek, Gruszowca, Jurkowa, Półrzeczek i Wilczyc. Lachy zasiedlają tereny Dobrej, Porąbki, Przenoszy, Stróży, Skrzydlnej i Woli Skrzydlańskiej, czyli północną część obszaru Gminy.

    Gmina Dobra posiada korzystne położenie komunikacyjne, co stwarza duże możliwości rozwoju ruchu turystycznego. Odległości do większych miast wynoszą: ok. 80 km do Krakowa i Zakopanego oraz 40 km do Nowego Sącza. W odległości nie większej niż godzina jazdy samochodem znajduje się wiele miejsc szczególnie atrakcyjnych turystycznie. Są to m.in.: Kraków, Wieliczka (kopalnia soli), Bochnia (kopalnia soli), Zalew Rożnowski, Stary Sącz, Czorsztyn (zamek Czorsztyński i Zalew), Niedzica (Zamek i zapora), Szczawnica (spływ Dunajcem), Rabka Zdrój, Szczyrzyc (zabytkowy klasztor oo.  Cystersów) i wiele innych, m.in. również na Słowacji. Bardzo ciekawe może więc  być łączenie wypoczynku w Gminie Dobra z "wypadami", w niektóre z tych miejsc.
               Wszystkie wsie Gminy objęte są regularną komunikacją PKS oraz prywatnymi busami. Jedna z najpiękniejszych krajobrazowo linii kolejowych PKP przecina obszar Beskidu Wyspowego. Atrakcyjność podróży tym szlakiem jest zwielokrotniona często faktem kursowania "pociągu retro", który w okresie wakacyjnym kursuje na trasie Chabówka-Dobra-Chabówka. Szczegółowy rozkład jazdy "pociągu retro" znajduje się na stronie internetowej: www.skansen.hg.pl.

        Środowisko naturalne Gminy Dobra jest jeszcze czyste i zdrowe, gdyż nie ma tu żadnego większego przemysłu, a jej obszar nie jest jeszcze masowo penetrowany. Można organizować piękne widokowo piesze wycieczki na okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego. Bogactwo runa leśnego gwarantuje zapełnienie spiżarni turystów. Cały teren Gminy, leżący w zasięgu uregulowanych rzek Łososiny i Stradomki z licznymi dopływami, daje możliwość zażywania kąpieli rzecznych i wędkarstwa. Przez Dobrą przebiegają szlaki górskie, a także ścieżki rowerowe na otaczające góry: Łopień, Mogielicę, Śnieżnicę i Ćwilin. Bliskość gór doskonale sprzyja jednodniowym wycieczkom nie tylko na wcześniej wymienione szczyty, ale także na pobliskie Paproć, Zęzów i Kostrzę, praktycznie bez potrzeby dojazdu. Z wszystkich gór otaczających Dobrą można podziwiać krajobraz, lecz najpiękniejszymi szczytami są Łopień ze swoimi polanami oraz jaskiniami i najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielica (1170 m n.p.m.). Wzniesienia Beskidu Wyspowego mogą poszczycić się pięknymi polanami do najpiękniejszych należą: polany na Łopieniu, Jasieniu, Ćwilinie, Mogielicy oraz ciąg polan na Sałaszu i Jaworzu. Gmina Dobra znajduje się w obszarach projektowanych parków krajobrazowych i kulturowych, obszarów najcenniejszych ekologicznie, w strefie ochrony zasobów wodnych, otulinie parków narodowych i krajobrazowych.

         Bogactwem tej krainy są przede wszystkim wspaniałe lasy, w których przeważa świerk, buki i jodły. Rzadziej występują: wiąz, sosna, modrzew, jesion i brzoza. W lasach, na polanach i łąkach rośnie wiele roślin rzadko gdzie indziej spotykanych i prawnie chronionych. Wiosną kwitną śnieżyczki, krokusy i sasanki, później spotkać można lilię złotogłów, rosiczkę okrągłolistną, podkolana białego, pełnika siedmiogrodzkiego, przetacznika górskiego, paprotnicę górską, storczyki, zimowita jesiennego i wiele innych rzadkich roślin. Szczególnie dekoracyjny jest przyozdabiający jesienne polany oset - dziewięćsił bezłodygowy, który stał się symbolem roślinności tych okolic. Faunę reprezentuje przede wszystkim zwierzyna leśna - sarny lisy dziki, zające, kuny, łasice i borsuki, spotkać można także jelenia, wilka, a rzadziej  rysia, tchórza czy gronostaja. Do często spotykanych ptaków należą bażanty łowne, gołębie siniaki, dzięcioły czarne. Wśród ptaków nocnych w masywie Mogielicy spotkać można rzadkiego już puchacza. Świat
owadów to prawie 3 tysiące gatunków motyli i takaż sama liczba chrząszczy. Najpiękniejszym spotykanym tu motylem jest paź żeglarz, do rzadziej występujących należą: podbójka rakuska, miniak stróżnik, krasa poziomówka, wstęgówka jesionka i niepylak mnemozyna.    

                                                                                                                                                     również to samo źródło w charakterystyce sołectw.

Interaktywna Polska
Webmaster: Adrian Cieślik